Skóra ze zmianami naczyniowymi

      
 
W obecnych czasach do rzadkości należy cera gładka o jednolitej, cielistoróżowej karnacji. Coraz więcej kobiet w różnym wieku skarży się na kłopoty związane z rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi. Jedną z przyczyn nasilania się tego zjawiska jest szkodliwy wpływ zanieczyszczeń  środowiska, w którym żyjemy.

Kruchość naczynek wiąże się z ich podwyższoną przepuszczalnością, która powoduje przenikanie do skóry wielu czynników zapalnych. W konsekwencji dochodzi do pojawienia się na skórze rozlanego rumienia (zaczerwienienia skóry), uczucia pieczenia i rozgrzania. Kruchość i nadwrażliwość naczyń krwionośnych jest jednym z czynników przyczyniających się do powstania trądzika różowatego. Z czasem skłonność do pojawiania się rumieni utrwala się. Kruche naczynia włosowate nie wytrzymują ciśnienia krwi, zaczynają pękać, pozostawiając na skórze trwałe ślady, potocznie nazywane pajączkami. Skłonność do występowania rozszerzonych naczyń krwionośnych (teleangiektazji) występuje już w dzieciństwie, a po dwudziestym roku życia naczynka zaczynają być widoczne.

Reakcja zaczerwienienia może pojawiać się w okolicy policzków, nosa i brody, najczęściej na skutek picia kawy, mocnej herbaty, alkoholu, spożycia ostrych przypraw, a nawet w przypadku zjedzenia gorącego posiłku. Pierwszym sygnałem tej dolegliwości jest występowanie rumienia, wywołane zmianą temperatury, wzruszeniem lub zdenerwowaniem.

Rozszerzone naczynka mogą powstać przy każdym typie cery, lecz najbardziej narażona na tę dolegliwość jest skóra delikatna, cienka i wrażliwa. Nie bez znaczenia pozostaje też głębokość unaczynienia skóry.

Pielęgnacja skóry ze zmianami naczyniowymi jest podobna do pielęgnacji skóry wrażliwej, czyli niezwykle ważna staje się profilaktyka uszkodzeń bariery naskórkowej oraz stosowanie preparatów wpływających na uszczelnienie naczyń krwionośnych za pomocą witaminy C, ruty, arniki, hamamelisu czy kasztanowca.

       

Odpowiednio dobrane wyciągi z ziół wpływają na poprawę przepływu krwi w tkankach, dzięki czemu są one lepiej odżywione. Regularne stosowanie tych preparatów przyczynia się do regulacji obiegu krwi, a jednocześnie do wzmocnienia ścianek naczyń krwionośnych. Wiosną i wczesną jesienią najlepiej wybrać się do kosmetyczki i poddać się serii zabiegów galwanizacji lub jontoforezy z witaminą C, wapniem bądź wyciągiem z ruty.