Metody usuwania zbędnego owłosienia


          

 

Depilacja dzisiaj jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, stosowanym przez kobiet y, a także coraz częściej przez mężczyzn – zarówno w domu, jak i w gabinecie kosmetycznym.

W depilacji domowej najczęściej wykorzystuje się ręczne maszynki do golenia. Przed wykonaniem takiego zabiegu na skórę trzeba nałożyć odpowiedni krem lub piankę do golenia, a po zgoleniu włosków zastosować balsam nawilżający. Ta metoda depilacji daje krótkotrwały efekt; powoduje również wzmacnianie włosów, które po usunięciu odrastają twardsze i stają się bardziej widoczne. Dłuższy efekt po depilacji zapewnia zastosowanie  depilatorów elektrycznych, które usuwają włos wraz z jego cebulką. Często jednak po takich zabiegach może dochodzić do wrastania włosków w skórę, które później sprawiają problem przy ich usunięciu. Kolejnym sposobem na domową depilację są środki chemiczne, które można kupić pod postacią kremów lub pianek. Preparaty te powodują rozpuszczenie keratyny włosa. Przy wrażliwej skórze koniecznie należy wykonać test uczuleniowy przed zastosowaniem tych preparatów, ponieważ mogą one wywoływać uczulenie. Do samodzielnego przeprowadzenia zabiegu depilacji można również użyć plastrów depilacyjnych z woskiem na zimno, które stosuje się najczęściej do depilacji nóg i rąk. Metoda ta zapewnia długotrwały efekt zabiegu, ponieważ włosy usuwane są wraz z cebulkami. Na koniec trzeba posmarować skórę oliwką lub specjalnym balsamem, aby usunąć z niej resztki wosku i nawilżyć ją.

            W gabinecie kosmetycznym najpopularniejszą formą depilacji jest metoda ciepłego wosku. Po każdym wykonanym zabiegu włoski odrastają dużo słabsze i jest ich mniej, ponieważ usuwane są wraz z cebulkami. Depilacja woskiem jest stosunkowo niedrogą i szybką metodą usuwania zbędnego owłosienia, dzięki której można wydepilować każdą część ciała. Wśród innych zabiegów wykonywanych przez kosmetyczkę można wymienić Termolizę, która polega na usuwaniu włosa przy pomocy prądu wysokiej częstotliwości, co prowadzi do koagulacji i zniszczenia cebulki włosa. Termolizę stosuje się do depilacji małych powierzchni, np. wąsika lub brody. Ostatnio w gabinetach popularność zdobyła depilacja pastą cukrową, która jest znacznie delikatniejsza od tradycyjnych wosków i nie powoduje podrażnień. Pasta cukrowa to nowoczesna wersja stosowanej od stuleci przez kobiety z Bliskiego Wschodu substancji i techniki depilacyjnej. Jej skład oparty jest na starożytnych, bliskowschodnich recepturach. Zawiera surowce naturalne, bez składników chemicznych, dzięki czemu może być stosowana u alergików. W gabinetach dermatologii estetycznej, a także w wielu gabinetach kosmetycznych można dokonać depilacji laserowej, która jest dosyć drogim zabiegiem, lecz trwale usuwa niechciane owłosienie. By jednak uzyskać oczekiwany efekt, należy przeprowadzić kilka zabiegów. Istnieje również wiele przeciwwskazań do przeprowadzania tego typu depilacji.

            Mając do wyboru różnorodne techniki depilacyjne, możemy zdecydować się na najbardziej dla nas odpowiednią, aby zapewnić sobie komfortową i skuteczną depilację nie tylko latem, ale przez cały rok.