Domowa pielęgnacja dłoni

Pielęgnacja dłoni jest ważnym elementem kosmetyki, ponieważ dłonie są najbardziej narażone na działanie szkodliwych substancji. Dłonie osób, które w swojej pracy zmuszone są do częstego kontaktu z wilgocią i substancjami atakującymi keratynę, szczególnie narażone są na zniszczenie.

            Nie mając czasu na wizyty u kosmetyczki nie powinnyśmy zaniedbywać naszych dłoni. W prosty sposób możemy zadbać o nie w domowym zaciszu, poświęcając kilka minut w tygodniu.

            Zabieg rozpoczynamy peelingiem, który wmasowujemy w dłonie przez 2-3 minuty, peeling spowoduje usunięcie martwego naskórka z naszych dłoni. Następnie spłukujemy dłonie i osuszamy. Kolejnym krokiem jest wmasowanie kremu nawilżającego lub regenerującego, a po tym założenie na dłonie rękawiczek foliowych, na które zakładamy rękawiczki bawełniane lub frotte – spowoduje to efekt sauny, dzięki któremu aktywne składniki kremu lepiej przedostaną się do skóry. Po około 30 minutach ściągamy rękawiczki. Jeśli nie mamy foliowych rękawiczek możemy założyć tylko bawełniane – wykonując taki zabieg wieczorem możemy położyć się do snu wraz z rękawiczkami bawełnianymi na dłoniach i ściągnąć je dopiero rano.

            Opisany zabieg możemy wykonywać w zasadzie codziennie, pamiętając jednak o tym, że peelingu nie powinnyśmy stosować częściej niż 2-3 razy w tygodniu.

            Wśród domowych sposobów na pielęgnację dłoni warto wspomnieć kilka, których działanie poprawi kondycję dłoni:

-         Kąpiel w oliwie lub oleju słonecznikowym koi i zmiękcza spierzchniętą skórę na dłoniach oraz odżywia łamliwe i rozdwajające się paznokcie bez połysku. Dłonie trzeba zanurzyć w miseczce z ciepłą oliwą na 15-20 minut, a następnie założyć na noc bawełniane rękawiczki. Zabieg można wykonywać 1 -2 razy w tygodniu.

-         Stosując maseczkę rozjaśniającą do rąk można poprawić wgląd poszarzałej skóry z przebarwieniami. Należy wycisnąć sok z połowy cytryny, dodać łyżeczkę miodu i filiżankę ciepłego mleka. Emulsję wciera się w dłonie kilka razy dziennie.

-         Natomiast na pocące się dłonie pomoże szałwia Można wypijać ją w postaci herbatki, albo stosować bezpośrednio na skórę jako kompres. Skuteczne są również kąpiele w słabym roztworze octu owocowego (2-3 łyżki na litr ciepłej wody) - powstrzymują pocenie.

            Dłonie są naszą wizytówką i bardzo ważnym elementem naszej urody, dlatego pamiętajmy o naszych spracowanych i zmęczonych dłoniach, dbajmy o nie i nie pozwólmy się im szybko zestarzeć.